article list

آثار تاریخی اقوام ایرانی در منطقه قفقاز

تاریخ خبر : 1397/03/12
asli-ghafghaz-970309-1459.jpg
::
پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی رضوانفر، ماموریت خود به شهر ولادی قفقاز، پایتخت جمهوری خودمختار اوستیای شمالی در کشور روسیه در رابطه با آثار تاریخی اقوام ایرانی و انتشار آن در قفقاز گزارش داد و گفت: هدف از این سفر ارائه مقاله در همایش «تاریخ روابط مشترک ایران و قفقاز شمالی» و بررسی میراث مشترک ایران و اوستیا بود.
::
به گفته وی، منطقه اوستیا از چند جهت برای ایرانیان اهمیت دارد اول آنکه خاستگاه اقوام آریایی بوده و منطقه ای است که گروه هایی از اقوام آریایی بیش از سه هزار سال قبل از آن منطقه به سمت نجد ایران حرکت کردند.

رضوانفر ادامه داد: ادامه حضور میراث فرهنگی مشترک در این تاریخ چند هزار ساله در منطقه مزبور است و در نهایت مهاجرت معکوس تعداد زیادی از مردم ایران به ویژه آذری ها و گیلانی ها در عهد قاجار به این منطقه و ایجاد بنیادهای اقتصادی و فرهنگی را شاهد هستیم.

:: آثار تاریخی ایرانی در جمهوری اوستیا
رضوانفر در ادامه به معرفی قسمتی از آثار ایرانی در جمهوری اوستیا در روسیه پرداخت و به نقل از اِلبروز(البرز) استاد زبانهای باستانی و مدرس زبان فارسی در دانشگاه ولادی قفقاز گفت: اوستیا نامی گرجی است که بر سرزمین آلان نهاده شده است و مردم اوستیا نام قوم خود را ایرُن و زبان خود را ایرُنی و سرزمین خود را آلانیا و یا ایرستُن و حتی ایران شمالی می نامند. مردم اوستیا که بسیار عاشق ایران هستند معتقدند آریایی ها یا همان آلانها از این منطقه به ایران کنونی مهاجرت کردند و بخشی نیز به اروپا رفتند که اکنون قوم کاتالانیا در اسپانیا از نوادگان آنها هستند.

وی با اعلام این نکته که افراد زیادی در قفقاز، دارای نام آریایی اِلبروز(البرز) هستند، افزود: به گفته دکتر البروز، نام البرز در زبان ایرُنی به معنای ستبر و رفیع است و اجداد آریایی هنگام کوچ به نجد ایران این نام را برای رشته کوه البرز به کار برده اند.

:: http://iraneconomist.com/fa/news/207106/آثار-تاریخی-اقوام-ایرانی-در-منطقه-قفقاز-قابل-مشاهده-است
:: 1397/03/12