article list

بهترین حمام‌های آب گرم طبیعی در ایران ، حتی در فصل تابستان!

تاریخ خبر : 1398/06/09
IMAGE-BIG-MG.png
::
حمام‌های آبگرم بهترین راه برای استراحت و بازیابی نیروی جسمانی هستند و به واقع، فصل نمی‌شناسند.

حمام های آبگرم سبب درمان بسیار از بیماری های پوستی، دردهای عضلانی و همینطور میکروب زایی در بدن می شوند. جالب‌ است بدانید که کالری مصرفی یک ساعت استراحت در آب ۴۰ درجه با نیم ساعت پیاده‌روی برابر است.

:: آب‌گرم دهلران در ایلام
آیا در سایر نقاط دنیا هم می‌توان نمونه‌ی این حمام‌ها را پیدا کرد؟؟؟

در واقع نه تنها در دنیا حمام‌های آبگرم طبیعی زیادی وجود دارد، بلکه بعضی از آن‌ها علاوه بر خاصیت شفابخشی، محیط بسیار زیبا و آرامش‌بخشی هم دارند.

چشمه‌های آب‌گرم دهلران با دمای حدود 50 درجه‌ سانتی‌گراد، از نادرترین جلوه‌های طبیعی استان ایلام است که آب‌گرم، با خواص گوگردی را برای مداوا و درمان بیماری‌ها به گردشگران هدیه می‌کند. این چشمه ها از نوع فسیلی است که بر اثر جوشش و وجود منابع نفت و گاز در زیر زمین تشکیل شده وخواص آن سبب شده که سالانه مسافران زیادی این چشمه ها را به عنوان مقصد گردشگری سلامت خود انتخاب کنند.

Mitragasht

:: آب‌گرم سرعین در اردبیل
سرعین در ۲۵ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد که چشمه‌های آب گرم آن (گاومیش گلی، قره سو، ساری سو و...) است ، به غیر از آب گرم، دو استخر آب سرد با آب گازدار نیز در این شهر وجود دارد که می توان از آب گازدارش نوشید، این استخرها در ۵ کیلومتری سرعین قرار دارد و در دره ای به نام ویلا دره واقع شده که طبیعت و چشم اندازی فوق العاده دارد. همچنین در مسیر زیبای جاده اردبیل به خلخال، آب گرم گیوی (ایستی سو) که یکی از زیباترین مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی در این منطقه به شمار می‌رود، قرار دارد و همه ساله مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند.

Mitragasht

:: آب‌گرم لاریجان در مازندران
شهر آمل با داشتن بیش از ۲۶ دهنه آب معدنی گرم و سرد در رده دوم اهمیت قرار دارد و بزرگ ترین آب‌گرم ایران نیز در لاریجان آمل واقع شده‌ است.

این آب معدنی با حرارتی حدود ۶۲ درجه، سرشار از مواد گوگردی است؛ همچنین علاوه بر خواص درمانی، از جذابیت‌های طبیعی و تفریحی نیز برخوردار است.

Mitragasht

:: آب‌گرم اهرم در بوشهر
در استان بوشهر منابع نسبتا وسیعی از چشمه‌ها آب معدنی وجود دارد. هفت چشمه آب‌گرم (اهرم، دالکی، خانیک، میر احمد، قوچاک و....) در شهرها و روستاهای این استان می جوشد ، چشمه آب‌گرم «اهرم» در میان آن ها از همه آشنا تر بوده و یکی از پنج چشمه معدنی برتر کشور است.

Mitragasht

:: آب‌گرم محلات در مرکزی
در فاصله 15 کیلومتری شمال شرق محلات در ارتفاعات بلند منطقه، چشمه آب‌گرم محلات قرار داردکه شامل شش چشمه به نام‌های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا، حکیم و روماتیسم است. درجه حرارت آب این چشمه ۵۰ درجه سانتى‌گراد است و افرادى که دچار بیمارى ریوى و قلبى هستند اصلا نباید از آب این چشمه استفاده کنند.

Mitragasht

:: آب‌گرم فلکده در مازندران
«فلکده» منطقه ای در تنکابن است ، برای دستیابی به این چشمه بعد از گذر از روستای لیره سر، از توابع شهرستان تنکابن باید مسیر جنگلی بسیار زیبایی را به مدت تقریبی ۲ ساعت طی کرد و تفاوت مهم این چشمه آب‌گرم نسبت به سایر آب‌گرم‌های منطقه، نداشتن گوگرد است که بوی بد را از آن گرفته و خاصیت شرب هم دارد.

Mitragasht

:: آب‌گرم قلعه‌کندی در آذربایجان شرقی
آب گرم «قلعه کندی» در استان آذربایجان شرقی شهرستان کلیبر واقع شده و به دلیل قرار گرفتن در منطقه گردشگری و جنگل‌های ارسباران و نزدیکی به رود مرزی ارس و سد خداآفرین، گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور از جمله جمهوری آذربایجان و ارمنستان جذب می‌کند. این آب گرم خاصیت درمانی زیادی دارد و برای درمان بیماری روماتیسم بسیار مفید و موثر است. دمای آب‌گرم «قلعه کندی» در چشمه اصلی به حدود ۷۵ تا ۸۰ درجه می رسد.

Mitragasht

در بین این چشمه‌ها آب‌گرمی با نام «یل‌سوئی» وجود دارد که دمایش ملایم‌تر از بقیه و خاصیت درمانی اش بیشتر از بقیه است. برای رسیدن به این چشمه‌های جوشان، دو راه وجود دارد: مسیر تبریز – کلیبر – قلعه کندی و مسیر تبریز – اهر – هوراند –آبش احمد – قلعه کندی. همچنین از اردبیل نیز برای رسیدن به آن، باید جاده اردبیل – پارس آباد- سه راهی قره آغاج – آبش احمد – قلعه کندی را طی کرد.

:: 1398/06/09