article list

آلانیا | ALANYA

AKHBAR-940621-1.jpg
::
آلانیا نام شهری تاریخی در کشور ترکیه است که در ۱۳۵ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. در این شهر اماکن مسکونی و توریستی فراوانی وجود دارند.آلانیا از شمال به رشته کوه های توروس، از جنوب به دریای مدیترانه، از شرق به قاضی پاشا و از غرب به ماناوگات و سیده منتهی می شود.
::
آلانیا یک مرکز تفریحی بسیارزیبا با هتلهای بسیار مدرن، رستوران های دریایی، کافه و بارهای مجلل می باشد. درکوچه های آلانیا خرده فروشها با بوتیکهای رنگارنگ و لباسها و اجناس خود مناظری وسوسه انگیز را برای توریست ها به وجود می آورند.

Mitragasht

آلانیا دارای تابستان گرم با آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای و زمستان‌های بارانی و مرطوب است. این شهر در حوضه مدیترانه، منطقه نیمه گرمسیری فشار بالا که بیشتر باران آن در طول فصل زمستان می‌بارد و تابستان‌های طولانی و گرم و خشک از خود به جا می‌گذارد قرار دارد که باعث می‌شود که هیئت توریسم آلانیا از شعار "جایی که خورشید لبخند می‌زند" برای معرفی شهر استفاده کنند.

:: غار داملاتاش
از تفریحات آلانیا، غارهای متعدد آن است. در منطقه آلانیا به سبب وجود طبیعت بکر تعداد زیاد غار طبیعی وجود دارد، از راحت ترین غارها برای صعود غار داملاتاش (Damlataş)می باشد. این غار در تاریخ ۱۹۴۸ و به طور اتفاقی در حین کندن سنگ برای سنگ فرش کنار سواحل آلانیا کشف شده است. قدمت این غار تاریخی و قدیمی حدود ۱۵۰۰۰ سال می باشد و داخل غار بسیار منظره ای زیبا دارد.

Mitragasht

داملاتاش در زبان ترکی به معنی چکه کردن آب می باشد. علت نامگذاری فوق وجود آهکهای بالای غار که هنوز هم به صورت قطره قطره آب بر سر مسافرین می چکانند می باشد.

:: قلعه سلجوقی
قلعه آلانیا تنها قلعه باقیمانده از دوران سلجوقی است که تا به امروز حفاظت شده است. در سال ۱۲۲۵ در محل خرابه های قلعه روم، از سوی سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد قلعه جدیدی ساخته شده است. این قلعه دارای ۸۳ برج و ۱۴۰ کنگره و ۳ ردیف حصار می باشد و از قلعه های درونی و بیرونی تشکیل یافته است. این قلعه شامل کلیسای آیا یورگی، مسجد سلطان سلیمان قانونی، آرامگاه سلطان آکشابه، حمام سلجوقی، اماکن باستانی، آرامگاه سیتی زینب کاخ سلطان علاء الدین، آب انبارهای کوچک و بزرگ، فانوس دریایی و زندان بوده و یک خزانه تاریخی است.
:: دره سپادره
دره سپادره آلانیادر ۴۰ کیلومتری شهر آلانیا و ۱۷۵ کیلومتری آنتالیا قرار دارد، این دره تقریبا ۳ کیلومتر از روستای سپادره فاصله دارد. در مسیر این دره زیبا و عمیق، رودخانه ای جاری ست که طبیعتی سرسبز را در منطقه رقم زده است و گذرگاهی چوبی در سال ۲۰۰۸ برای راحتی گردشگران در مسیر دره ساخته شده که عبور و مرور را راحت تر کرده است.

پس از عبور از دره و دیدن آبشارهای کوچک به قسمت اصلی تفرجگاه دره سپادره آلانیا می رسید. در این قسمت آبشاری بلند چشم شما را نوازش می کند و در زیر آبشار استخری طبیعی بوجود آمده که همه را به آبتنی مشتاق می کند.

:: دروازه منحنی
بر طبق سرلوحه‌های کشف شده دروازه منحنی در سال ۱۲۲۷ ساخته شد. این دروازه تفاوت زیادی با دروازه‌های دیگر دارد و چشم انداز آن بسیار تماشایی است. شما می‌توانید مرکز شهر و دریای آبی سیر آلانیا را از ارتفاع ۱۵۰-۱۶۰ متری ببینید، کوه‌های توروس نیز از این مکان بسیار شگفت انگیز است.
:: برج سرخ
برج سرخ داراي بنايي 8 ضلعي است که نماد 13 شهر مي باشد و در بندر آلانيا واقع شده است. ساخت و ساز ساختمان در زمان سلطنت سلطان سلجوقي آناتولي علاء الدين شروع شد و در سال 1226 تکميل شد. سلطان، معمار تکميل کننده بنا ابوعلي رها را از حلب سوريه به آلانيا براي تکميل ساختمان آورد. نام اين برج برگرفته از رنگ آجر قرمزي است که در سنگهاي بريده شده قسمتهاي تحتاني استفاده شده است. بين جبهه شرقي و غربي اين قلعه كه هنوز هم با استحكام زيادي سرپا ايستاده است بواسطه موقعيت محل استقرار آن، داراي يك اختلاف ارتفاع 2 متري است. اين قلعه 8 ضلعي در 5 طبقه و شامل همکف مي باشد. از وسط طبقه همكف تا طبقه پنجم يك پلكان وجود دارد.