article list

بدروم | BODRUM

AKHBAR-940619-9.jpg
::
بدروم را سرزمين آبي هاي ابدي مي دانند و گفته اند كه به جاي آنكه در مكاني غرق در نور بخوابيد، در اينجا غرق در نور زندگي كنيد.
::
این شهر در گذشته هاليكارناسوس خوانده مي شد و مهد تمدنهاي بسياري بوده است. در طول تاريخ، بدروم هميشه صحنه مبارزه براي حاكميت بر اين ديار بوده است. اين شهر بروي يك شبه جزيره بوجود آمده و از ادغام بنا در شرق و غرب با قلعه بلند، خانه هاي سفيد رنگ رديف شده در كناره هاي دو بندر، گنبدها و كوچه هاي تنگ منتهي به دريا با كشتي هاي تفريحي كه شهرت جهاني يافته اند و نيز با كارخانه هاي كشتي سازي خود يك سرزمين مشهور شده است.

امروزه بدروم، همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار براي يك منطقه توريستي را در خود جمع كرده و يكي از مراكز مهم گردشگري است كه در تابستان و زمستان قابل زندگي است. از صاحبان كشتي هاي تفريحي ثروتمند تا گردشگراني كه با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به اينجا سرازير مي شوند و تعطيلات طولاني تابستاني خود را ميگذرانند، همه وهمه و با هر بودجه اي انتظارات خود را بر آورده شده مي بينند.

بدروم يك مركز توريستي است و بيشتر درآمد اين شهر از اين صنعت است البته صنايع ديگري نيز در اين شهر وجود دارد. ساخت قايقها به مدل كرجي در كارخانه كشتي سازي ايچملر كه اكنون نام آن با شهر بدروم عجين گشته، همانند گذشته ادامه دارد.

از اماكن ديدني اين شهر مي توان موزه باستان شناسي زير زميني، موزه روباز، تئاتر باستاني، گور سنگها، درب ميندوس، قلعه چيفيت، قلعه بدروم، مسجد مصطفي پاشا، مسجد تپه جيك و مسجد عدليه را نام برد.

:: موزه باستان شناسي زير زميني
موزه باستان شناسی که امروزه در نوع خود یکی از بزرگترین و مهمترین موزه های جهان است. آثار بدست آمده از حفاری هایی که از سال ۱۹۶۰ آغاز شده در این موزه که در قلعه بدروم ساخته شده قرار گرفته و به نمایش گذارده شده است. در این موزه آلبوم Amphora مدیترانه شرقی، آثار بدست آمده از تحقیقات انجام یافته در مرداب های نزدیک بدروم به نمایش گذاشته شده است. مرداب های این منطقه شامل یاسی آوا، شیطان دره سی، بندر سرچه می باشد. مشاهده قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان نیز از آثار جالب توجه منطقه است .
:: قلعه چيفيت
در جنوب غربي شبه جزيره و در نزديكي منطقه باغلا بروي تخته سنگها ساخته شده و آثار تمدنهاي مختلف را در خود جاي داده است.
:: مسجد مصطفي پاشا
مسجد مصطفی پاشا یکی از برترین دیدنیهای ترکیه و جاذبه های گردشگری بدروم، در سال 1723 ساخته شده است. هنگامیکه مصطفی پاشا برای ساخت یک کارخانه کشتی سازی به بدروم آمده بود، این مسجد را ساخته است.
:: موزه روباز
این موزه به علت قرار داشتن گور Mausoleion یکی از پادشاهان کاریا به این نام خوانده می شود و این بنای یادبود که بر اثر زلزله بزرگ آناطولی کاملا” تخریب و از بین رفته و یکی از عجایب هفتگانه جهان به شمار می رفت. امروزه یک موزه کوچک در بدروم ساخته شده است. کلمه Mozele(آرامگاه) که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد از نام پادشاهMausoleion گرفته شده است. اکثر سنگهای مربوط به Mausoleion در ساخت قلعه بدروم بکار رفته و قطعات زیبای منقوش آن نیز در هنگام حفاری های قرن ۱۹ از سوی انگلیسی ها به موزه بریتانیا منتقل شده است.
:: تئاتر باستاني
شهر زیبای بدروم با آثار باستانی عجین است، آمفی تئاتر باستانی بدروم که از جاهای دیدنی بدروم ترکیه است که در راستای بزرگراه اصلی تورگوت رئیس قرار دارد. غول های موبایل یعنی اریکسون و ترکسل این آمفی تئاتر را بازسازی کرده اند و هم اکنون در وضعیت خوبی قرار دارد و منظره پانورامیک کل شبه جزیره از داخل آن مشهود است. پس از ۱۹۷۳ این آمفی تئاتر تبدیل به موزه هوای باز شد و این روز ها از آن برای برگزاری کنسرت ها، جشنواره ها و فعالیت های فرهنگی استفاده می شود.
:: گور سنگها
گور سنگها در بالای آمفی تئاتر و دامنه قرار داشته و یکی دیگر از جاذبه های ترکیه و دیدنیهای بدروم ترکیه به شمار میرود. گور سنگها متعلق به دوران هلنیستی و روم می باشد.
:: درب ميندوس
درب میندوس یکی از درب های ورودی هالی کارناسوس ترکیه بوده که در غرب شهر قرار دارد. درب میندوس از دو برج تاریخی و یک شبستان داخلی که درب ورودی به شهر بدروم در پشت آن جای داشته تشکیل شده است. بازسازی مرحله اول برج و حصارهایی که در شمال این درب قرار دارند در سال ۱۹۹۹ به پایان رسیده است .
:: قلعه بدروم
در قرن پانزدهم ميلادي از سوي شواليه هاي رودوس و بنام پتر Peter St در طي 99 سال و در اولين مكان تاسيس Hali Kanassos و به روي جزيره Zephyrion ساخته شده است. در هنگام ساخت اين قلعه سنگهاي آرامگاه Mau solos در ديوارهاي قلعه مورد استفاده قرار گرفته است. در دوران عثماني با اضافه كردن يك مناره به كليساي داخل آن به يك مسجد تبديل گرديده است. همچنين يك حمام كوچك ترك نيز در آن ساخته شده است. اين قلعه كه در سال 1595 بعنوان زندان مورد استفاده قرار مي گرفت امروزه بصورت موزه در آمده و وسعت آن حدود 30000 متر مربع بوده و داراي 5 برج مي باشد. اين برجها شامل برجهاي فرانسوي، انگليسي، ايتاليايي، آلماني و نيز برج مار است.
:: مسجد عدليه
با پولهای ارسالی از طرف عبدالحمید دوم و پولهای جمع آوری شده از مردم در سال ۱۹۰۱ ساخته شده است .