article list

مارماریس | MARMARIS

AKHBAR-940619-18.jpg
::
مارماریس منطقه‌ای است در مجاورت دریای مدیترانه و اژه که با کوهستان‌های جادویی محصور شده است.
::
این شهر در جنوب غربی ترکیه بوده و از شمال به خليج گکوا، از جنوب با دریای مدیترانه، از شرق با شبه جزیره داتچا و از غرب با دریاچه کوی جییز ارتباط دارد. قدمت این شهر به شش قرن قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و در زمره شهرهایی است که بیشترین بازدیدکنندگان ترکیه را به خود جذب می‌کنند.

فراوانی گردشگاه های موجود در کناره سواحل طولانی، وجود بنادر طبیعی، نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی های طبیعی، گیاهان گرمسیری، نوار ساحلی با صخره‌هایی بزرگ، غارهای زیبا، آب زلال و فیروزه‌ای، امکانات تور آبی، بنادر مدرن کشتی های تفریحی، امکانات مناسب خلیج برای هر نوع ورزشهای آبی و هتلهای 5 ستاره تا پانسیونهای بسیار خوب، شهری رويايي را بوجود آورده است که گردشگران با هر نوع سلیقه می توانند تعطیلات دلخواه خود را در آنجا بگذرانند. همچنين این شهر یکی از مهمترین مراکز تجمع کشتی‌ها در ترکیه و همچنین مرکزی برای مسابقات اتومبیل‌رانی است.

علاوه بر این ماماریس بواسطه داشتن آب و هوای مدیترانه ای در زمستان نیز دارای هوای معتدل بوده و امکان شنا کردن وجود دارد. همچنین کوههای مرتفع و بهم فشرده و جنگلهای کاج اطراف و درختان چنار پهن برگ و درختان کمیاب، پوشش گیاهی مارماریس را تشکیل می دهد.

ماماریس که تا چندی پیش با ماهیگیری، صنایع ابری و گیاهان معطر خود مشهور بود امروز بصورت یک شهر و مرکز توریستی بزرگی در آمده است.

امروزه بواسطه بنادر طبیعی برای کشتی های تفریحی دریای مدیترانه، در كارخانجات کشتی سازی خلیج یالانجی نیز تعمیر و نگهداری کشتی های تفریحی انجام می پذیرد.

مغازه ها و فروشگاهها در مارماریس سرپوشیده و سر باز هستند شما با قدم زدن در شهر مارماریس می توانید خریدهای خوبی کنید. اجناس چرم و جیر عالی، لوازم مسی و برنجی، جواهرات و سایر اشیایی که از عقیق ساخته شده اند را در این مکان ها پیدا می کنید.

:: كاستابوس
کاستابوس مارماریس یک منطقه باستانی در منطقه پازارلیک در نزدیکی روستای حصارلیک مارماریس است و از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار میرود. کاستابوس ماماریس از تئاتر خرابه ای که در جنوب قرار دارد همراه با پرستشگاه، تشکیل شده است . با یک صعود یک ساعته می توان به کاستابوس مارماریس که مکانی مقدس در کوه ارن است، رسید. این بنا که متعلق به قرن ۴ پیش از میلاد بوده و به سبک ایون ساخته شده دارای علائمی از تمدن درها نیز می باشد.
:: هيداس
خرابه های حصار هیداس در ۳۵ کیلومتری مارماریس و بروی جاده Erine-Bybassion قرار دارد. در جنوب این خرابه ها یک آرامگاه دیده میشود. در ۳ کیلومتری هیداس نیز یک برج نگهبانی ساحلی و چند گور بروی این برج قرار دارد. شهرک باستانی هیداس در تفریحگاه سلیمیه ترکیه واقع در شمال جزیره بوزبورون قرار دارد.
:: آرامگاه ساربانا
این آرامگاه در محله ساریانا و در کنار یک مسجد قرار دارد. سلطان سلیمان قانونی پیش از سفر رودوس در این مکان به زیارت فاطمه آنا که کهانت وی مشهور بود می رود و پس از جواب مثبت گرفتن اقدام به محاصره رودوس می نماید. پیش از حرکت از مارماریس هزاران سرباز عثمانی با شیر دوشیده شده از گاو فاطمه آنا صبحانه خورده و عازم سفر می شوند.
:: ویرانه های آموس
ویرانه های باستانی آموس از آسارجیک تپه، واقع در شمال غرب خلیج کوملوبوک در دسترس است و قدمت آن به دوره هلنی برمیگردد. آموس از یک سالن آمفی تئاتر در دامنه کوه، یک معبد و مجسمه تشکیل شده است و قدمت آن به ۲۰۰ سال قبل از میلاد بر میگردد.
:: لوریما
لوریما در منطقه ای که قبلا” بنام Oplosika (توپخانه) نامیده میشد و اکنون در منتهی الیه جنوب غربی شبه جزیره بوزبورون قرار دارد ساخته شده است. جالب ترین بنا در محوطه مسکونی، استحکاماتی است که بروی بورونباشی واقع شده و بخوبی حفاظت شده می باشد. در این استحکامات که در کناره جزیره رودوس ترکیه و از سنگهای تراشیده شده منظم ساخته شده ۹ برج مربعی وجود دارد که امروزه فقط برج شمالی آن قابل مشاهده است.
:: قلعه مارماريس
قلعه مارماریس توسط شاه سلطان سلیمان عثمانی باشکوه در سال ۱۵۲۲ و زمانی که وی در حال تدارک برای حکومت بر رودس Rhodes بود در مارماریس که مرکز اساسی برایش محسوب میشد، بنا گردید. البته برخی دیگر معتقدند که قلعه سال ها پیش ساخته شده، اما در زمان سلطان سلیمان و پس از فتح رودس بازسازی گشته است.
:: آبشار تورگوت
آبشار تورگوت در نزدیکی روستانی تورگوت در 35 کیلومتری مارماریس ترکیه واقع شده است و با یک پیاده روی کوتاه از جاده روستای تورگوت می توان به راحتی به این آبشار زیبا رسید.