article list

کوش آداسی | KUSADASI

AKHBAR-940618-65.jpg
::
کوش آداسی یا جزیره پرنده در 71 کیلومتری شهر ستان مرکزی استان آیدین و در نوار ساحلی منطقه اژه واقع گردیده است.
::
این شهرستان که از شمال با سلجوق و پاموجاک و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه است در کانون مراکز مهم گردشگری از جمله ازمیر، افس، مریم آنا، ملیت، دیدیم پاموک، کاله، مارماریس و بدروم قرار دارد.

این بندر به علت نزدیکی با جزیره یونانی ساموس برای گردشگرانی که به ترکیه مسافرت می کنند از جذابیت خاصی برخوردار است.كوش آداسي يكي از شهرهاي توريستي كشور تركيه محسوب مي شود و بيشتر درآمد اين شهر از راه صنعت توريسم مي باشد.

از بندر کوش آداسی در ماه های بهار و تابستان سفرهای منظم با قایق های موتوری به جزیره یونانی ساموس برگزار می شود. در کوش آداسی می توان با کشتی به جزایری که در حاشیه آن است و فاصله آن تا ساحل بسیار کم است سفر کرد و از آب دریای مدیترانه در یک روز لذت برد.

نزدیکترین فرودگاه به کوشی آداسی، فرودگاه ازمیر است که 90 کیلومتر با آن فاصله دارد.

:: غار سير تلائيني
اين غار در شهرستان كاراجاسو در بين روستاهاي يوكاري چام آداسي و نارلي گديك قرار دارد. امكان رفت و آمد به غار از هر دو روستا وجود دارد اما روستاي نارلي گديك با يك پياده روي 25-20 دقيقه اي نزديكتر است این غار همچنين به خرابه هاي Afrodisian نيز نزديك است.

این غار يك غار افقي و خشك بوده و دهانه آن بسيار تنگ است. پس از 5-4 متر محوطه اصلي غار شروع مي شود و سالن با ستونهايي كه كنار هم قرار گرفته و به صورت ديوار در آمده به 6-5 بخش تقسيم شده است. در كليه اتاقهاي داخل سالن، استالاكتيت، استالاگميت و ستون وجود دارد.

:: پارك ملي دلتاي آيدين
اين پارك ملي كه در استان آيدين و در محدوده شهرستانهاي كوش آداسي و سكه قرار دارد، از طريق جاده كوش آداسي - سوكه قابل رفت و آمد مي باشد. فاصله اين پارك ملي تا كوش آداسي 28 كيلومتر و تا سوكه 34 كيلومتر است. بافت ژئولوژيكي شبه جزيره ديلك كه از پيشروي كوه سامسون به درياي اژه بوجود آمده از توده هاي متعلق به دوران پالزوئيك، مزوزوئيك و نئوژن بوده كه يكي از نواحي مندرس است. پلاژهاي شني، دره اي، سنگي مرتفع اين شبه جزيره بسيار جالب توجه است. بخش شمالي اين پارك ملي داراي يك پوشش گياهي بي نظير در منطقه مديترانه است. بويژه گياهان تيره شاه بلوط و دفنه و نيز كليه انواع گياهان مخصوص ناحيه مديترانه در اين شبه جزيره با طراوت و زيبايي خاصي ديده ميشود. شاه بلوط مخصوص نواحي جنگلي آناطولي شمالي، بيد، سرو و غيره تنها در اين منطقه از كشور در كنار هم وجود دارد. پارك ملي ، آخرين نقطه غربي آناطولي است كه نسل آن در حال انقراض است. همچنين فك مديترانه و لاك پشتهاي دريايي كه در كشورهاي مديترانه اي تحت حمايت و حفاظت قرار گرفته اند در كناره ها و سواحل اين پارك ملي امكان زاد و ولد و رشد يافته اند.

منطقه مقدس واقع در روستاي گوزل چاملي كه در دامنه تپه ديلك در محدوده شمال شرقي پارك ملي قرار دارد به قرون 9-8 پيش از ميلاد تعلق داشته و بعنوان محل كنفرانس هاي كنفدراسيون Panionion كه مركز سياسي و علمي ionia بوده مورد استفاده قرار مي گرفت.

:: کاروانسرای اوکاز محمد پاشا
در سال 1618 از سوي صدر اعظم محمد پاشا ساخته شده است. سوراخهاي توپ كه در ديوارهاي بيروني وجود دارد، به جهت دفاع از شهر در مقابل دزدان دريايي ساخته شده است. مسجد داخل قلعه نيز در سال 1618 از طرف صدر اعظم اوكوز محمد پاشا ساخته شده است.

کاروانسرای اوکاز محمد پاشا یکی از بناهایی است که در آن می‌توان معماری دوران عثمانی را بوضوح مشاهده نمود. دروازه قلعه، دیوارها و مساجد و همچنین ارگ قلعه در جزیره کبوتر، در دوره عثمانی ساخته شده‌است که منعکس کننده سبک معماری دوران است. پس از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۹ کوشی آداسی مورد تاخت و تاز یونانیان قرار گرفت و طی یک مبارزه طولانی در سال ۱۹۲۲ کوشی آداسی بخشی از جمهوری ترکیه شد.

:: غار کاراجا
غار کاراجا از بهترین دیدنی های ترکیه و جاذبه های گردشگری کوش آداسی یک غار غیر فعال است و به همین جهت رودخانه ای در آن وجود ندارد. لیکن قطرات آبهایی که از شکافهای سقف می چکد باعث بوجود آمدن انواع سنگ قطره ها می شود. رطوبت هوای داخل غار هر چه بیشتر به داخل رفته باشد افزایش می یابد. همچنین در داخل غار استخرهای تراورتان و چند حوضچه کوچک وجود دارد. در داخل غار هوای بخصوصی وجود ندارد.
:: گوورجین آداسی
این کلانتری قدیمی در قرن نوزده و در هنگام قیام مورا از سوی عثمانی ها بعنوان کلانتری و جهت مقابله با تهاجمات احتمالی از جزیره ها در کوش آداس ساخته شده است امروزه از مکانهای دیدنی ترکیه بشمار می آید.
:: اِفِسوس
تاریخچه افسوس به 3000 سال قبل از میلاد برمی گردد. این مکان یکی از زیباترین شهرهای باستانی در دنیا و مرکز زیارتی سیبل اول و سپس آرتمیس و سپس مریم مقدس بوده است. همچنین زادگاه فیلسوف هراکلیتوس بوده است. در بازدید از این مکان می توانید از باسیلیک سنت جان، خانه مریم مقدس و معبد آرتمیس هم دیدن کنید.
:: جزيره کبوتر
جزيره کوچکي است که با يک جاده باريک به شهر وصل مي شود؛ در فصل مهاجرت پرندگان، خانه پرنده ها مي شود و يک جورهايي سمبل کوش آداسي است؛ ساحلي دنج و خلوت دارد و براي آدم هايي که دنبال آرامش هستند و مي خواهند دور از هيجان باشند، جاي زيبايي است.
:: پاموک کاله (پاموک قلعه)
پاموك كاله يا قصر پنبه اي با Teraverten هاي سفيد، آبهاي گرم و شهرهاي آنتيك، يك مركز بسيار مهم گردشگري بوده كه در استان دنيزلي و در نزديکي بدروم و کوش آداسي واقع شده است و مي توان از طريق جاده زميني به پاموك كاله كه در 18 كيلومتري دنيزلي قرار دارد به آن رفت و آمد کرد.