article list

گوانجو | GUANGZHOU

AKHBAR-940621-11.jpg
::
شهر گوان جو ئو، در فارسی بیشتر با عنوان گوانگ ژو یا گوانگجو یا گوانجو شناخته می شود.
::
شهر گوانجو ، مرکز استان گوانگ دونگ است و بزرگترین شهر جنوبی چین به شمار می رود و نزدیک به 8 میلیون نفر جمعیت دارد.

گوانجو در جنوب استان Guangdong واقع شده است ، هنگ کنگ و ماکائو با فاصله یکی دو ساعت رانندگی تا این شهر واقع شده اند و شهر در شمال دریای دلتای مروارید واقع شده است، مرز شمالی دریای چین با این شهر باعث شده گوانجو را به عنوان دروازه جنوبی کشور چین بشناسند.

شهر گوانجو را با نام کانتون نیز می شناسند، کانتون در واقع نامی بوده که خارجی های مقیم این شهر در قرن 19 به آن داده اند. گوانجو یکی از بنادر قدیمی و ویژه کشور چین در تمام طول تاریخ به حساب می آمده است. در دوران سلسله Tang، تجارت با آسیا باعث شد مسلمانان بسیاری با این شهر مراوده داشته باشند، بازرگانان غربی نیز از طریق همین بندر با چین ارتباط برقرار ساختند.

امروزه گوانجو ، شهری پر هیاهو و دولتمند است که دیدنی های مختلفی از جمله باغهای بسیار زیبا و آرامگاه های 2000 ساله پادشاهی های مختلف را در خود جای داده است. رشد و توسعه های اخیر تأثیرات زیربنایی بزرگی را برای شهر به دنبال داشته است که باعث ایجاد خطوط متروی مختلف شده وآسمان خراش های عظیم جای ساختمان های قدیمی را گرفته اند. روی هم رفته فضای تاریخی و فرهنگی شهر در کنار جلوه های مدرن، اقامت شما را در این شهر شیرین خواهد کرد.

:: معبد اجدادی خاندان چن (فرهنگسرای خاندان چن)
معبد اجدادی خاندان چن، که به آن فرهنگسرای خاندان چن و یا تالار اجدادی نیز گفته می شود یکی از مکان های دیدنی در شهر گوانجو به شمار می رود، این معبد علاوه بر اینکه مکانی برای عبادت و طلب شفاعت است از آن جهت تدریس علم و دانش نیز استفاده می شود.

در حال حاضر از این محل به عنوان موزه فرهنگ و هنر گوانجو بهره وری می شود. معماری این ساختمان به سبک معماری منطقه گوانگ دونگ است. این محل به همراه معبد اجدادی شهر فوشان (Fushan)، اقامتگاه سان یت سن (San yet-sen) در شهر زونگشان( Zhongshan) و تالار یادبود جنگ در شهر دونگ گوان (Dong guan ) چهار جاذبه گردشگری اصلی استان گوانگ دونگ به شمار می روند.

در اواخر سلطنت خاندان کینگ(Qing) (1644-1911) ، مردی به نام Chen توانست مقام سوم را در آزمون های ورودی امپراتوری کسب نماید و به دنبال آن جایگاه مناسبی در دربار به او اعطا شد، به این ترتیب خانواده چن شهرت و اعتبار خوبی به دست آورد. بعد ترها، به خاندان چن پیشنهاد شد که معبدی بسازند تا به واسطه آن علاوه بر طلب شفاعت برای اجدادشان و دعا برای فرزندانشان، مکانی جهت کسب علم و دانش هم فراهم شود و در کنار تمامی اینها شرایط برای ایشان ایجاد شود تا از این محل کسب درآمدی هم داشته باشند.

بنابراین، ساخت معبد اجدادی خاندان چن در سال 1894 با سرمایه ای که 72 تن از اعضای این خانواده در تمام استان گوانگ دونگ و حتی برخی از خارج از کشور گذاشتند تکمیل شد.

معبد اجدادی خاندان چن، متشکل از 9 تالار در دو بخش فرعی و اصلی می باشد، در این مجموعه 6 محوطه محصور (حیاط) و 19 ساختمان که با راهرو به هم مرتبط می باشند وجود دارند. همگی این سازه ها به واسطه دیواره هایی از یکدیگر جداسازی شده اند.

یک جفت تبل سنگی درست جلوی درب ورودی ساخته شده است که ارتفاع هر یک به 2.55 متر می رسد. و دو تصویر نقاشی رنگی از خدای – نگهبان (Door – God) با ارتفاع 4 متر که بهترین نمونه ها از نوع خود در استان گوانگ دونگ به شمار می روند ، در این محل واقع شده اند.

محوطه های محصور یا همان حیاط ها به سبک تقارن چینی تزئین شده اند و سرسرای اصلی که به عنوان Juxian خوانده می شود در مرکز معبد قرار گرفته، سرسرا یا همان تالار Juxian که روزگاری جایگاهی برای دور هم جمع شدن خانواده محسوب می شده، امروزه از این محل به عنوان تالار اجدادی یاد می شود.

در قسمت جلوی این تالار یک عمارت بالاخانه سنگی قرار گرفته که دور تا دورش را یک طارمی سنگی محصور کرده است. در این سرسرا کنده کاری های پر پیچ و تاب و زیبایی بر دیواره ها نقش بسته که نمونه های عالی از هنر چوب بری به شمار می روند.

جالب ترین قسمت این معبد، تراشکاری های فوق العاده زیبایی است که در راستای ستایش طبیعت کار شده اند، جنس این تراشکاری ها از چوب، خشت، سفال، سنگ و سنگ آهک و چیزهایی شبیه به اینها است. ولی در بین تمامی تراشکاری ها، چوب بری ها به واقع نمونه های بی نظیری به شمار می روند. در قسمت های مختلف معبد علاوه بر تمامی اینها تاریخ نگاری های مربوط به اجرای مراسم جشن و سرور و مجالس نیز نمایش داده شده است.

:: جزیره شامیان (Shamian Island)
Shamian که پیش تر با نام Zhongliusha و یا Shicuizhou، شناخته می شد یک جزیره شنی است که در بخش Liwan شهر گوانجو در استان گوانگ دونگ واقع شده است. نام جزیره به لحاظ لغوی در چینی به معنای « پوشیده از شن » می باشد. دور تا دور این جزیره را آب پوشانده است، این جزیره درست شبیه به یک کشتی بسیار بزرگ است که در کناره آبهای ساحلی پهلو گرفته باشد. وقتی کمی با دقت بیشتر به این جزیره توجه کنید، خواهید دید که ضرافت خاصی در ساخت این جزیره به کار برده شده است. جزیره سه خیابان شرقی غربی با نام های بلوار شمالی Shamian ، بلوار جنوبی Shamian و بلوارShamian دارد، همچنین 5 خیابان شمالی جنوبی با نام های خیابان 1 تا 5 Shamian نیز در جزیره وجود دارند، به این ترتیب کل منطقه جزیره به 12بخش تقسیم میشود، که ساختمان های گوناگونی در آنها جای گرفته است. از جمله ساختمان های معروف جزیره می توان به، هتل قوی سپید، هتل Shamian، و ساختمان کنسولگری لهستان در شهر گوانجو اشاره کرد.

جزیره Shamian از پیشینه تاریخی بزرگی بهره می برد، در دوران سلسله های خاندان های Song و Qing، از جزیرهShamian برای تجارت های خارجی بهره برداری می شده است. جزیره Shamian به خاطر موقعیت استراتژیکش در دوران جنگ های افیونی دوم ( 1860-1856) به عنوان یکی از بنادر مهم شناخته می شد. در سال 1859، محدوده جزیره به دو بخش مجزا تقسیم شد که یک طرف دست انگلیس ها و طرف دیگر دست فرانسوی ها افتاد( انگلیس ها 5/4 جزیره را در دست داشتند و فرانسوی ها5/1 آن رادر دست داشتند. ). بعد ها جزیره خاکریزی شد و خیابان کشی ها و زهکشی ها در آن انجام گردید و ساختمان های با ابهت در آن ساخته شدند، به این ترتیب این جزیره تبدیل به خانه ای برای خارجی هایی شد که در آن سکنی گزیده بودند. در بین سال های 1800 تا 1900، خیلی از ساختمان ها و تسهیلات عمومی ساختشان به پایان رسید، از آن جمله می توان به ساختمان های سیاسی چون کنسولگری ها، ساختمان های فرهنگی چون کلیساها و مدارس و همچنین ساختمان های تجاری چون بانک ها و شرکت ها اشاره داشت. بعد از سالهای 1949، عمارت چند دستگاهی Shamian به دفاتر دولتی و آپارتمان های مسکونی تبدیل شدندو کلیساها تبدیل به کارخانه شدند. اما بعدتر هر کدامشان باز به کاربرد اولیه شان برگشتند. هر یک از ساختمان ها یک پلاکارد دارد که رویش کاربرد سابقش توضیح داده شده است.

:: تالار یادبود Sun Yat-Sen
تالار یادبود Sun Yat-Sen ، بر فراز دامنه های جنوبی تپه Yuexiu در شهر گوانجو واقع شده است. این بنا در بین سال های 1929 تا 1931 ساخته شده است، که در واقع یادواره ای برای دکتر Sun Yat-Sen ، از طلایه داران انقلاب دموکراسی در چین به حساب می آید.

این تالار در یک زمین 8 وجهی به سبک معماری چینی ساخته شده است و به خاطر اینکه در سال 1998 بازسازی بنا انجام شده است بنا کاملاً جدید به نظر می رسد. این بنا با طاق 71 متری اش نوعی شاهکار معماری به حساب می آید. جلال و شکوه خارجی بنا و ریزه کاری های معماری داخلی آن واقعاً ستودنی است. این محل به عنوان مکانی مهم جهت برگزاری کنفرانس ها ونمایش ها قابلیت پذیرش100 ها نفر را دارد و تجهیزات صوتی آن نیز کامل است . در این تالار همچنین یک گالری نمایش برای نمایش تصاویر و نامه های Sun Yat-Sen وجود دارد.

پیرترین درخت گل ابریشمی که در شهر گوانجو وجود دارد نیز در همین مکان واقع شده است، این درخت پیر شاهد تغییرات بزرگ شهر گوانجو در طول سالیان سال بوده است. از دیگر دیدنی های این مجموعه درختان ارکیده یشمی گوانجو است.

در سال 1956 تندیس مفرغی ( برنزی )، شخص Sun Yat-Sen نیزدر جلوی تالار یادبود ایجاد گردید، با قرار گرفتن مقابل این تندیس شما می توانید تصویری پانوراما از کل ساختمان و مجموعه داشته باشید.

تالار یادبود Sun Yat-Sen برای طراوت بخشیدن به روح شما بعد ازگذار در شلوغی کلان شهر های تجاری بسیار مناسب است و به شما فرصتی می دهد تا به یکی از مردان بزرگ تاریخ کشور چین آشنا شوید.

:: مجموعه تفریحی Chimelong گوانجو ( Guangzhou Chimelong Holiday Resort )
این مجموعه در منطقه Panyu در شهر گوانجو واقع شده است و یک مجموعه توریستی با استانداردهای جهانی به شمار می رود. این مجموعه شادی آفرین از چند بخش مجزای تفریحی تشکیل می شود که عبارتند از: پردیس Chimelong ، پارک سفری Xiangjiang ، پارک آبی Chimelong ، سیرک بین المللی Chimelong ، پارک کروکودایل گوانجو، و مزکز گلف Chimelong .

در زیر به معرفی تک تک این بخش ها به صورت جداگانه می پردازیم:

- پردیس Chimelong با داشتن 60 جاذبه دیدنی مختلف براستی لیاقت و افتخار عنوان برترین پارک سرگرمی در کشور چین را دارد. خیلی از بازی های این پارک همچون رولرکاستر 10 حلقه در طبقه بندی های بازی ها در قاره آسیا بهترین نمونه در نوع خود به شمار می روند. این بازی در دنیا دومین نمونه برتر از نوع خود است. علاوه بر رولر کاستر 10 حلقه بازی های بسیار دیگری نیز در این شهر بازی برای به هیجان آوردن بازدید کننده ها تدارک دیده شده اند. در کنار انواع بازی های ماشینی، سرگرمی های دیگری نیز برای بازدیدکننده ها وجود دارد از جمله این موارد می توان به حقه های شعبده بازی، آوازخوانی و رقص، حرکات آکروباتیک، و رژه ماشین های فانتزی اشاره داشت. علاوه بر تمامی این ها یک سوپر سالن نمایش با تجهیزات پیشرفته مخصوص نمایش فیلم های چهار بعدی نیز در محوطه شهربازی وجود دارد که شما می توانید یک تجربه فوق العاده را در تماشای فیلم با آن داشته باشید.

- پارک سفری Xiangjiang Chimelong ، یک باغ وحش باز عالی به شمار می رود، که در تلاش است تا خود را با کلیه استانداردهای بین المللی موافق سازد. این باغ وحش ، بزرگترین باغ وحش باز در تمام آسیا به حساب می رود و خانه بیش از 460 گونه مختلف از 20000 جانور نادر است. که از جمله می توان به 5 پاندا،10 کوالا، پرنده های مورچه خوار هندوراس، اسب های آبی کوتاه قد، کرگدن های سیاه، ببرهای سفید و شیرهای سفید اشاره کرد. شما می توانید با ماشین خود وارد محوطه های بزرگ و مشخص حیوانات مختلف شوید و به آنها غذا بدهید و با آنها عکس بگیرید. البته در مورد حیوانات درنده مانند خرس ها و ببر ها و شیر ها یک راهنمای خبره با شما همراه خواهد بود.

- پارک آبی Chimelong ، بزرگترین مجموعه پارک آبی در آسیاست و بیشترین تعداد بازی های آبی را در جهان دارد. تمامی بازی های داخل این پارک به وسیله خبرگان برتر جهانی این کار طراحی و ساخته شده اند. خیلی از دستگاه های این پارک جوایز متعدد بین المللی را از آن خود ساخته اند. به عنوان مثال، دستگاه Tronado ، بازدید کننده ها را سوار بر قایق های شبیه به گل چهارپر بر سرسره ای روان بالا و پایین می کند و در نهایت آنها را در مسیر رو به پایینی شبیه به مخروطی شیپوری شکل رها می سازد، حسی که به فرد دست می دهد درست مثل این است که در طوفانی سهمگین گرفتار شده باشد. بومرگ خانوادگی نیز یکی دیگر از بازی های پرهیجان این مجموعه است که در آن اعضای خانواده و یا دوستان می توانند در کنار یکدیگر هیجانی متفاوت را تجربه کنند. در کنار تمامی اینها سیستم آب درمانی پیشرفته و تیم اورژانس آسیب دیدگی ها همواره نسبت به امنیت دستگاه ها بررسی های لازم را انجام می دهند تا در کنار امنیت بتوانند همزمان شادی همه جانبه ای را برای بازدید کنندگانشان فراهم آورند.

- سیرک بین المللی Chimelong ، بزرگترین گروه حرفه ای سیرک در تمامی دنیا به حساب می آید، این سیرک از زمان بازگشایی خود در سال 2000 تا کنون به صورت مداوم، به نمایش های خود در کلاس جهانی ادامه داده است.

- The Crocodile Park نوعی پارک با ایده پردازی خاص است که تماشای کروکودیل ها را همراه با محیط ها و باغ های بومی و اجرای برنامه های حیوانات و تحقیقات علمی را در یک مکان فراهم آورده است. این پارک را می توان به 7 بخش تقسیم کرد: منطقه تعمیم علمی، منطقه تعامل مرکزی، منطقه نمایشگاهی رویش، منطقه کار و بار، منطقه سرگرمی.

این پارک بزرگترین مزرعه نگهداری کروکودیل در دنیا به حساب می آید و خانه حدود 100000 کروکدیل است. این یعنی بیش از 70 درصد جمعیت کل کروکودیل های چین در این پارک زندگی می کنند. شما در این پارک می توانید جالب ترین کروکدایل ها را همراه با مربیان تایلندی معروفشان ببینید. شما علاوه بر این ها می توانید به کروکودیل ها غذا هم بدهید به این ترتیب هیجان در آمدن ناگهانی کروکدیل ها از آب را از آن خود خواهید ساخت.

- در حال حاضر مرکز گلف Chimelong بزرگترین مرکز تمرین گلف در جهان به حساب می رود. این مرکز زمینی به مساحت بیش از 0.12 مایل را در برگرفته است. در این مرکز بیش از 100 استاندارد بین المللی، زمین های با مساحت بالا، زمین های اختصاصی، فایر وی ها وجود دارند. و علاوه بر این ها 0.3 هکتار زمین های چمن اضافی بزرگ نیز وجود دارند که می توانند به صورت همزمان برای بالا بردن مهارت های گلف افراد مورد استفاده قرار گیرند. در کنار اینها، بیش از50 فایر وی آموزشی حرفه ای برای تازه کارها برای یادگاری مهارت های اولیه وجود دارد.

این مرکز از همکاری برخی از ورزشکاران حرفه ای این رشته از هنگ کنگ برای بهتر کردن مهارت علاقه مندان به این بازی بهره می برد.

علاوه بر آنچه گفته شد، مرکز تفریحی Chimelong گوانجو، 2 هتل و یک رستوران با غذای محلی دارد. نام این هتل ها: هتل Chimelong ، هتل Xiangjiang Fanyu و نام رستوران Xiangjiang است. بازدید این محل از نزدیک مطمئناً لذتی بیش از حد توصیف را به شما خواهد داد.

:: پارک یوکزیو
پارک Yuexiu ، بزرگترین پارک در مرکز شهر گوانجو است. این پارک مساحتی حدود 860000، متر مربع را به خود اختصاص داده است. این پارک سه دریاچه مصنوعی دارد و 7 تپه مصنوعی در این پارک با الهام از کوه های Yuexiu ساخته شده است ، دلیل نام گزاری پارک نیز به همین موضوع برمی گردد.

پارک Yuexiu ، ترکیبی فوق العاده از فرهنگ باستانی و بومی شناسی به شمار می رود که به خاطر آبراه ها و تپه های زیبایش و همچنین ارائه فرهنگ باستانی معروف است. از جمله مکان ها ی دیدنی مهم در این پارک می توان به پیکره پنج-قوچ ، برج Zhenhai ، محدوده دیواره شهری سلسله Ming و محدوده میدانCanon می توان اشاره کرد.

پیکره پنج-قوچ یکی از معروف ترین سازه های شهر گوانجو به شمار می رود. به نوعی این پیکره تبدیل به نمادی برای شهر گوانجو شده است. افسانه این قوچها به 2000 سال قبل برمی گردد. گوانجو، شهری خشک و بی آب بوده است با مردمی که هر چه کار می کردند، همچنان از قحطی و تنگ دستی رنج می برده اند. روزی از روزها پنج قهرمان جاویدان در پنج قبای رنگین سوار بر پنج قوچ وارد شهر می شوند در حالی که موسیقی افسانه ای مخصوص خود را می نواخته اند. قوچ ها، دسته هایی از گندم به دهان داشته اند. قهرمانان جاویدان، دسته های گندم را برای شهر گوانجو و مردمش برجای می گزارند. سپس قوچ ها به سنگ تبدیل می شوند و شهر گوانجو شهری ثروتمند و پرجمعیت می شود. از آن پس گوانجو لقب شهر قوچ ها و شهر خوشه ها را به خود گرفت.

برج Zhenhai که یکی از سازه های دیگر این پارک به شمار می رود، با عنوان پنج داستان در بین شهروندان معروف است، یکی از نشانه های شهر گوانجو به شمار می رود. این برج نیز داستان شنیدنی دارد. داستان از این قرار است که Zhu Liangzu ، مرزبان Youngjia سلسله پادشاهی Ming ( 1368-1644) ، دید که گازی زرد و بنفش از فراز کوه های Yuexiu بر می خیزد، جادوگران به او می گویند که این نشانه پادشاهی جدید است. برای مقهور کردن این نشانه، Zhu Liangzu دستور ساخت این برج را در سال 1380 صادر می کند. در 600 سال گذشته این برج 5 بار از بین رفته است و مجدداً 5 بار بازسازی شده است. در حال حاضر این برج موزه گوانجو است و عرضه کننده و میزبان یادگاران باستانی و اسنادی است که تاریخ گوانجو را در طول 2000 سال نشان می دهند. که به عنوان اولین برج در منطقه Lingnan ( جنوب کوه های Nanling ) شناخته می شود. در حال حاضر برج Zhenhai 28 متر ارتفاع دارد و 16 متر عرض دارد.

کنتراست زیبای رنگ سبز لعاب شیشه های عناوین بر دیواره های سرخ رنج برج، نمایی برازنده و زیبا به سازه می دهد.

در حالی که آثار تاریخی محیطی زیبا و با آرامش را ایجاد کرده اند، آواز خواندن پرندگان و فراوانی گیاهی و انرژی و زیبایی طبیعت نیز به پارک فضای خاص داده است. سه دریاچه مصنوعی با نام های Dongxiu ، Nanxiu ، Beixiu فضایی بیش از 50000 متر مربع از این پارک زیبا را به خود اختصاص داده اند. در یاچه Donxiu و دریاچه Nanxiu ساکن و برازنده هستند، که نقاشی ها و نگاره های هنری را در کنار خود به نمایش می گزارند. دریاچه Beixiu ، با درختان احاطه شده است و برای قایق سواری و ماهی گیری مورد استفاده قرار می گیرد. هر سه دریاچه به وسیله قوس های کمانی شکل به یکدیگر متصل شده اند و به وسیله راه روها و عمارت های کلاه فرنگی تزئین شده اند. در این پارک گاه گاهی نمایشگاه های گل و گیاه برگزار می شود.

به عنوان یک پارک جامع، پارک Yuexiu ، پارکی کاملی به حساب می آید، در فضای پارک، استخر شنا، رستوران های مختلف، ورزشگاه، غرفه های مختلف کوچک و بزرگ و موزه هنر تعبیه شده است. تمامی این ها در فضاهایی سرشار از گل و گیاه، برای بازدید کننده ها گذران زمان خوشی را رقم می زنند.

پارک Yuexiu پنچ دروازه دارد، دروازه روبرویی، غربی، شرقی، شمالی و جنوبی.

:: تپه نیلوفر آبی (لیان هواشان : Lotus Hill)
تپه نیلوفرآبی، یکی از تپه های مشهور در دلتای رودخانه مروارید به شمار می رود. این تپه در قسمت شرقی حومه شهر Panyu در بیست کیلومتری شهر گوانجو و شصت مایلی هنگ کنگ واقع شده است.

مرکز تفریحی توریستی تپه نیلوفر آبی مساحتی بالغ بر 2.54 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است. در این منطقه 48 تپه کوچک سنگ ماسه ای وجود دارد و بلند ترین این تپه ها 108 متر ارتفاع دارد.

مرکز تفریحی توریستی تپه نیلوفر تاریخی 2000 ساله دارد و بهترین نمونه از سنگفرش های باستانی را می توان در آن یافت.

شهر لوتوس یا همان نیلوفر آبی، در دوره پادشاهی Kangki ها ساخته شده است ( 1644-1911) در این منطقه یک تندیس طلایی از الهه رحمت وجود دارد که در نوع خود در جهان بزرگترین به شمار می رود. این تندیس در سال 1994 با استفاده از 120 تن برنز ساخته شد و روی آن با 180 تیل طلا پوشش داده شد. این مجسمه بزرگ چیزی حدود 41 متر ارتفاع دارد.

مرکز تفریحی توریستی تپه لوتوس، ترکیبی از تپه ماهورهای قدیمی و نازک بینی های مدرن را در کنار هم و همزمان به نمایش می گزارد. بازدید از این محل را در برنامه سفر خود حتما جای دهید و از زیبایی منحصر به فرد آن لذت ببرید.

اینکه نام این تپه از کجا آمده است به افسانه ای قدیمی بر می گردد، افسانه این طور می گوید که در زمان های دور اژدهایی شیطان صفت در دریای چین جنوبی زندگی می کرده، این اژدها دائماً به دهانه رودخانه مروارید می آمده و باعث اذیت و آزار و ترس و وحشت مردم شهر می شده است. روزی از روزها، الهه رحمت تخت نیلوفری شکل خود را به طرف اژدها می اندازد و سعی می کند این اژدها را رام کند. مردم به این باورند که همین تخت نیلوفری بوده که بعد تر ها با گذشت زمان به سنگ نیلوفری که در حال حاضر هم وجود دارد تبدیل شده است. نام تپه از همین جا گرفته شده، تپه نیلوفر آبی یا تپه لوتوس .

:: رودخانه مروارید(Pearl River )
رودخانه مروارید، طولی معادل 2000 کیلومتر دارد ( 1243 مایل) این رودخانه سومین رودخانه بلند چین به حساب می آید. این رودخانه از 4 رودخانه مجزا ایجاد می شود. رودخانه Xi ( که از فلات Yunnan-Guizhou نشأت می گیرد)،رودخانه Luxi ( که از شهر Conghua در استان Guang dong سرچشمه می گیرد)، رودخانه Bei و رودخانه Dong ( که هر دو از ایالت Jiangxi سرچشمه می گیرند.)، این چهار رودخانه در گوانجو به هم می پیوندند و حدود 70 کیلومتر جاری هستند و در نهایت به دریای جنوب می ریزند. بخشی از رودخانه که از شهر گوانجو می گذرد، همان رودخانه مروارید است، که در واقع بخش شناخته شده تر رودخانه به حساب می آید. در دوران باستان، رودخانه مروارید، تحت عنوان دریای مروارید شناخته میشد، این به خاطر عرض 2000 متری کانال اصلی رودخانه بود ( یعنی چیزی حدود 2187 یارد). بعد ترها، عرض رودخانه به 197 یارد کاهش یافت. نام رودخانه مروارید از تخته سنگی بزرگ که بر بستر رودخانه وجود دارد سرچشمه می گیرد. این تخته سنگ، با عنوان « مروارید دریا»، کاملاً گرد و صیقلی است، درست شبیه به یک مروارید درخشان بزرگ.

امروزه با رشد و توسعه شهر گوانجو، 10 پل بر فراز این رودخانه ساخته شده است، که دو سوی رودخانه را به هم اتصال می دهند. در دو سمت رودخانه، ساختمان های سر به فلک کشیده هتل های چند ستاره و مراکز خرید بزرگ فراوان دیده می شوند.

:: معبد 6 درخت انجیر
معبد 6 درخت انجیر تاریخی 1400 ساله را دربا خود همراه دارد، معبد 6 درخت انجیر یکی ازمعابد برتر بودائیست در گوانجو به حساب می آید و در خیابان لیورنگ (Liurong) ( که در زبان چینی به معنای خیابان 6 درخت انجیراست) واقع شده است. این معبد به خاطر مجموعه آثار باستانی و فرهنگی که درخود جای داده است، هم در داخل و هم خارج از کشور از شهرت خاصی برخوردار است.

این بنا در سال 537 ساخته شده است و بعد از آن چندین مرتبه بازسازی شده است، نام معبد نیز چندین مرتبه تغییر کرده است که از جمله اسامی قبلی آن می توان به معبد Changshou ( به معنای معبد طول عمر ) و معبد Jinghui اشاره داشت. نام حال حاضر معبد در واقع نامی است که توسط ادیب بزرگ Dongpo Su در دوران سلطنت خاندان Song ها (960-1270) به آن داده شد. گفته می شود که زمانی که این دانشمند از سفرش به شمال بر می گشته در مسیر خود این معبد را می بیند و در نزدیکی آن 6 درخت انجیر بزرگ می بیند. انرژی ناشی از درخت ها احساس خوشی را به او می دهد. راهب بزرگ معبد از او دعوت می کند تا نامی به معبد بدهد، Dongpo Su ، نام کنونی را انتخاب می نماید و سرانجام، معبد نام رسمی اش به معبد 6 درخت انجیر تغییر می یابد. پاگودایی که در این معبد وجود دارد، مجموعاً به عنوان 6 پاگودای انجیر از پاگودای گل خوانده می شود.

وقتی که از درب کوهستانی وارد معبد شوید، اولین تالاری که به چشم می خورد تالار Tanwang است. بودای خندان درست روبروی شما با صورتی پر از لبخند تماشایتان می کند و به شما خوش آمد می گوید. درست پشت این تالار، تالار Weituo قرار گرفته است. با توجه به داستان هایی که نقل شده، Weituo ژنرالی بوده که آثار باستانی بودائیسم را که دزدیده شده بودند، بازپس می گیرد، این فرد درست برعکس بودای خندان، چهره عبوس و خشن و جدی دارد.

چشم نواز ترین بخش معماری این سازه مربوط به پاگودای6 انجیر است. در واقع این همان پاگودایی است که در آن آثار عتیقه و باستانی بودایی نگهداری می شود. سقف این بنا رو به بالا ساخته شده و شبیه به گل سرخ پنج برگ است. رأس پاگودا شبیه به پرچم گل ساخته شده است و کل سازه شبیه به کلاله ای بزرگ به نظر می رسد، به همین دلیل است که مردم محلی به آن پاگودای گل مانند می گویند. پاگوداها هم فضای نمایشی زیبایی دارند و هم چشم انداز دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کنند.

در غرب پاگودای 6 انجیر، تالار بودایی Daxiong واقع شده است، که تالار اصلی مجموعه معبد 6 درخت انجیر نیز به حساب می آید. سه تا از بزرگترین تندیس های مسی بودایی باستانی با اسامی Sakyamuni، Amitabha ،Apothecary در این محل واقع شده اند، این تندیس ها نمادی از حال، گذشته و آینده محسوب می شوند.

حین بازدید از معبد شاهد سوزاندن عود توسط بازدیدکنندگان خواهید بود، هر ساله در اول سال نوی چینی که با عنوان فستیوال بهاره خوانده می شود و همچنین در فستیوال فانوس، تمامی معابد و از جمله همین معبد جمعیت زیادی را پذیرا خواهند بود. مردم بسیاری در صف های طولانی می ایستند تا بتوانند عودهایشان را با دعای اینکه در سال جدید از سوی خداوند مورد عفو قرار بگیرند بسوزانند.

برای بازدید از این مکان به حداقل یک ساعت زمان نیاز خواهید داشت.