article list

خلبان در نقش مسافر

تاریخ خبر : 1397/04/05
1-khalabandarnaghshmosafer-970405.jpg
::
وقتی که ما مسافرت هوایی را انجام می دهیم مدت زمانی که در هواپیما هستیم به کارهای متفاوت مثلا کتاب خواندن، استراحت، تماشای فیلم و.. می پردازیم. ولی سفر با هواپیما برای خلبانان با مسافران عادی دیگر متفاوت است. چون آنها در این کار خبره هستند، وقتی که خلبان در نقش مسافر باشد حتی زمانی که هدایت هواپیما را در دست ندارند می توانند متوجه بعضی موارد شوند که از چشم ما مسافران عادی خارج است.
:: خلبان در نقش مسافر باشد چه چیزهایی می فهمد
زاویه دید یک خلبان ماهر که با هواپیما مسافرت می کند با مسافر عادی بسیار متفاوت است. حال در اینجا نکاتی که خلبان در نقش مسافر متوجه شده اند ولی از چشم ما دور مانده است را بیان می کنیم.
:: انباشته شدن یخ
همه مسافران از تکان هایی که هواپیما می خورند میترسند ولی تانیا گاتلین خلبان و استاد دانشگاه دنور گفته است که این تکان ها هیچ جای نگرانی ندارد و تنها جایی که باعث نگرانی میشوند یخزدگی هواپیما هست. که البته آن هم به دلیل اینکه یخ ها را از روی هواپیما برداشته و بر روی آن ماده ضدیخ میزنند امنیت اینکار را بالا میبرند.

البته این مورد را هم باید گوشزد شود که برای فرود آمدن و کاهش ارتفاع موتورهای هواپیما را خاموش می کنند و همین امر باعث سرد و یخ زدگی می شود. موتورها یخ می زنند و کار فرود سخت تر می گردد.

Mitragasht
:: بوهای مشکوک
ممکن است زمانی که در هواپیما بوده اید بوهای متفاوتی را شنیده باشید. بو یکی از مهم ترین عوامل است که می توانیم متوجه مشکلات هواپیما شویم.

تام فاریر (Tom Farrier)، یکی از مسئولین سابق سازمان حمل و نقل هوایی، چنین اظهار دارد: "صداها بسیار مفید هستند، ولی مسافری که در هواپیما نشسته است معمولا هیچ صدایی نخواهد شنید. ولی بو به صورت آزادانه جریان دارد و برخی از این بوها (مثل سوخت، مایع هیدرولیک) بسیار واضح هستند".

Mitragasht
:: زاویه ی تابش نور از پنجره ی هواپیما
خلبانان با تجربه اطلاع دارند زمانی که زاویه تابش نور خورشید تغییر می کند به معنای تغییر جهت هواپیما هست. حال زمانی که خلبان در نقش مسافر به سفر با هواپیما مشغول می‌شود تغییر زاویه نور خورشید را هم متوجه می‌شود.

فاریر چنین می گوید: "تغییر ناگهانی و محسوس زاویه ی تابش نو، اولین نشانه ی تغییر جهت حرکت هواپیما خواهد بود".

Mitragasht
:: اعلام تاخیر
زمانی که تاخیر در زمان هواپیما به وجود می‌آید بسیار مناسب است که مسافران دلیل آن را بدانند. ولی طبق گفته ی پاتریک اسمیت (Patrick Smith)، خلبان و نویسنده، مسافران باید از دلیل تاخیر مطلع شوند.

او چنین می گوید: "من زمانی که در هواپیما هستم و ناگهان هواپیما بدون هیچ اطلاعی به مدت 25 دقیقه یا بیشتر در یک فرودگاه توقف می کند یا تاخیری در ساعت پرواز به وجود می آید، بسیار عصبانی و ناراحت می شوم. مردم باید از دلیل تاخیر و توقف مطلع شوند".

دلیل تاخیرها به هیچ عنوان پیچیده نیست.

اسمیت ادامه داد: "چنانچه از جملات ساده استفاده کنید و با صبر و حوصله دلیل تاخیر را توضیح دهید، تمام افراد متوجه منظور شما خواهند شد".

Mitragasht
:: روند فرود هواپیما
در همه پروازها خلبان ها و مهماداران از دستورالعمل های خاص استفاده می کنند. حتما شما در هواپیما تا الان فرمان "لطفا کمربندهای خود را ببندید" ولی خلبان های ماهر و حاذق می توانند را شنیده اید ولی خلبان های حاذق و ماهرتر می توانند خیلی زودتر این گفته را پیش بینی کنند.

هاچی کو چنین اظهار داشت: "اکثر مسافران، متوجه کاهش ارتفاع هواپیما در زمان ورود به منطقه ی فرود و یا پرواز در ارتفاع کمتر از 10 هزار پا نمی شوند. زمانی که من متوجه کاهش ارتفاع هواپیما می شوم، می دانم که خلبان در ذهن خود در حال انجام یک سری محاسبات است. سپس در زمان مناسب به شخصی که کنارم نشسته اشاره می کنم که باید کمربند خود را ببندیم. در اکثر مواقع پیش بینی درستی دارم و این موجب حیرت آن ها می شود!"

Mitragasht
:: محل قرارگیری درب های خروج اضطراری
خلبانان برخلاف اکثر مسافران که به توضیحات مهمانداران زیاد توجه خاصی نمی کنند، به تمام توضیحات آنها دقت لازم را می کنند.

جان چشایر (John Cheshire) چنین می نویسد: "من همیشه محل نزدیک ترین راه خروج اضطراری را به ذهن می سپارم. سپس صندلی هایی که بین من و راه خروج قرار دارند را به دقت می شمارم. شاید پس از فرود اضطراری برق های هواپیما قطع شوند، شاید در آب سقوط کردیم و یا هواپیما برعکس و پر از دود شد، من باید از قبل برای چنین شرایطی آماده باشم و چون صندلی ها را شمرده ام، می توانم با لمس آن ها به درب خروج اضطراری برسم".

Mitragasht
::
این اطلاعاتی بود که زمانی خلبان در نقش مسافر قرار می گیرد به دست می‌آورند
:: http://www.shahrekhabar.com/tourism/152032500029392
:: 1397/04/05