article list

عدد 13 در هواپیماها وجود ندارد

تاریخ خبر : 1397/04/19
1-adadnah970419-1545.jpg
::
بلیط خودم را خریدم به آن نگاهی انداختم، مثل همیشه عدد 13 را روی آن نشان داده نمی شد. این عدد در ردیف های هواپیما استفاده نمی شود ولی چرا؟
:: شماره ۱۳ و سقوط هواپیما
در اکثر کشورها بیشتر آدم ها این باور را دارند که عدد 13 عددی نحس است و از این عدد کم تر استفاده می کنند و حتی برای آن رسم و رسومات متفاوتی دارند.

این باورها انقدر در ذهنیات مردم ریشه دوانده است که حتی به شرکت های هواپیمایی سرایت کرده و آن ها در ردیف های هواپیما خود دیگر از عدد سیزده، این عدد شوم و نحس استفاده نمی کنند.

شماره بندی این هواپیماها به صورت 10،11،12،14،15 و.... می باشد.

شرکت های هواپیمایی ایرفرانس (Air France)، ایبریا (Iberia)، ایرترن (Air Tran)، ایر نیوزلند (Air New Zealand) و هواپیمایی مشهور و لوکس لوفت هانزا (Lufthansa) به این خرافه اعتقاد دارند و در چینش ردیف های خود از این عدد استفاده نکرده اند.

Mitragasht
:: تاریخچه نبود عدد 13 در ردیف های هواپیما
تاریخچه دقیقی از این مورد وجود ندارد ولی برساس روایت ها به خاطر خرافه و اعتقادات مردم در یک شرکت هواپیمایی ردیف 13 را برداشتند و سپس و به همین دلیل این رسم ادامه پیدا کرد و مرسوم شد.

گرچه این کار را در زمان های قدیم انجام داده اند ولی شرکت ها به کار خود همچنان ادامه داده اند، به دلیل صرف هزینه بسیار گزاف برای بازگرداندن این ردیف ترجیح دادند که به همین صورت بماند.

Mitragasht
:: شرکت های هواپیمایی به نحسی عدد 13 اعتقاد دارند
جودی گراهام ویور، سخنگوی شرکت هواپیمایی ایرترن (AirTran) در مصاحبه ای با روزنامه یو اس تودی (USA Today) در مورد حذف عدد ۱۳ در شماره گذاری ردیف ها اینطور توضیح می دهد:

«اکثر مردم نمی خواهند در ردیف شماره ۱۳ بنشینند. اینکه ما به عنوان شرکت هواپیمایی این خرافات و باور را قبول داریم یا نه مهم نیست. ما ایرلاین هستیم و هدفمان ارائه خدمات به مشتریانمان است. اگر چنین باوری در فرهنگ عمومی وجود دارد و مردم کشورهای مختلف همچنان این عدد را نحس می دانند ما هم به این باور احترام می گذاریم و آن را در نظر می گیریم.»

وقتی از جنیفر جانزن، مدیر روابط عمومی شرکت لوفت هانزا دلیل این کار عجیب پرسیده شد، اینطور توضیح داد:

«در هواپیماهای ایرلاین لوفت هانزا شماره ردیف ها به این صورت است که بعد از ردیف ۱۲ ردیف شماره ۱۴ وجود دارد. چون بسیاری از مسافران این عدد را نحس دانسته و نشستن در ردیف ۱۳ را نشانه بدشانسی می دانند، فکر می کنند که اگر ردیف شماره ۱۳ در هواپیما وجود داشته باشد ممکن است هواپیما سقوط کند! در هواپیماهای ما علاوه بر ردیف شماره ۱۳، ردیف شماره ۱۷ نیز وجود ندارد! چون چندین کشور، از جمله ایتالیا و برزیل عدد ۱۷ را عددی نحس و نشانه بدشانسی می دانند.» با این حال جانزن به این موضوع نیز اشاره می کند که هواپیمایی لوفت هانزا علیرغم این باورهای نادرست از گیت شماره ۱۳ استفاده می کند و هواپیمایی به شماره LF-013 نیز دارد که روزانه از هامبورگ به مقصد فراکفورت پرواز می کند.

Mitragasht

این گفته هم تا حدودی درست می باشد، مسافرانی هستند که از پرواز می ترسند، اصلا مایل به نشستن در ردیف 13 نیستند. به همین دلیل اکثر شرکت های هواپیمایی اقدام به حذف ردیف 13 کرده اند.

:: https://www.eligasht.com/Blog/tourism/ردیف-شماره-13/
:: 1397/04/19